Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Kraj američkog modela

Komentari (32) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 01 septembar 2011 12:04
MP
Sjajna analiza posledica koje su nastale poslednje tri godine.Uzrok je dublji.Dramatične promene koje su svakako sledile ubrzao je BRIK svojom pojavom.Dvadeset prvi vek je vreme u kome se sve preispituje pod naletom novih nauka i novih tehnoloških revolucija u gotovo svim oblastima ljudskog delovanja.Pravo vreme za kreativne vizionare(mada su i vizionari dobrano ograničeni vremenom u kome žive).Šteta je što sadašnja vlast uglavnom ne razume vreme u kome žive i nema sposobnost da nas kao društvo povuče u pravom pravcu.
Preporuke:
47
2
2 četvrtak, 01 septembar 2011 12:38
Mister H
"Teško je to prihvatiti, ali mi smo upravo svedoci ozbiljnog zaokreta civilizacije, svet se preobrazio, a centar ekonomske teže napustio je zapadnu sferu i uputio se ka azijskom kontinentu."

- Ma zar je moguće da će te "azijatske horde" od sada biti vodeće svetske sile ?
Preporuke:
39
3
3 četvrtak, 01 septembar 2011 13:59
SRBOLJUB
Ne razumem se u ekonomske nauka ali jos 80-ih kada sam ziveo na zapadu bilo mi je neverovatno kako su kompanije planirale rast profita za 80% i vise posto za narednu finansijsku godinu i nedostizanje zeljenog cilja {NPR. ostvare rast za60%]smatrali su za totalni neuspeh.U isto vreme za povecanje plata od 4-5%moralo se strajkovati i to vecinom neuspesno.Danas kada su ogromni profiti i astronomske plate vodecih ljudi u kompanijama koje nemaju titulara vlasnistva{niti pojedinca kao fizickog lica,niti drzave}vec su u rukama nepoznatih akcionara{VLASNIKA IZ SENKE}danas niko nisme ni da pomisli da zatrazi povecanje plate,a sindikate samo formalno postoje tako da je rec STRAJK rec iz davne proslosti.Ovo me na neki nacin podseca na JUGO-KOMUNISTICKI model takozvanog DRUSTVENOG vlasnistva za razliku sto su u tom slucaju vlasnici toboz bili RADNICKA KLASA a kajmak su skidali RUKOVODSTVO PREDUZECA i DRZAVNA KOMUNISTICKA KLIKA u ovom slucaju kajmak skidaju MENADZERIiKRUPNI AKCIONARI radniku sipak.
Preporuke:
20
1
4 četvrtak, 01 septembar 2011 14:11
Fristajlo
Pristojna analiza, kojoj nedostaje malo više hrabrosti, oštrine i preciznosti.
Mala greška i u analizi nemačkog stanja:
Ta zemlja nije masovno izmeštala proizvodnju na druge kontinente, ima industrijski rast od preko tri odsto, nezaposlenost se drži u podnošljivim granicama. Nemački model ima i svoju tajnu – zajedničko upravljanje.
Jeste masovno izmeštala. Jedan od osnovnih pokretača nemačke privrede je njena moćna auto industrija. Znate li, da je jedini automobil, koji se sklapa u Nemačkoj- SEAT?
U Nemačkoj su ostali samo projektni biroi, direkcije i male firme, koje prave samo komponente; u histeričnoj trci za profitom, izmestili su gro poslova u zemlje gde se radnici mogu plaćati manje, jer je nemački radnik "skup".
Suština, koju stidljivo predlaže autor teksta je- socijalizam, veći upliv radnika (radnički saveti), državna kontrola nad privredom, zauzdavanje nekontrolisanog ponašanja privatnog sektora...

Zvuči poznato?
Preporuke:
31
2
5 četvrtak, 01 septembar 2011 14:26
ERA
Došao đavo po svoje! Pošto su Čikaški momci velikodušno drugima preporučivali šok terapiju, da li će je primeniti i u svojoj zemlji? Naša politička elita uz zdušne savete stranih sponzora je dovela zemlju na periferiju zapadnog kapitalističkog sveta i gurnula u duboku i trajnu recesiju. Da li ćemo (opet) sa zakašnjenjem shvatiti šta se zbiva u svetu ili ćemo na vreme tražiti i naći izlaz iz ćor-sokaka. Nisu li otimanje Kosova i nove i nove prepreke za pristupanje E.U. dovoljni za trežnjenje i traganje za novim modelom oporavka i razvoja, sa osloncem na sopstvene snage? Model razvoja zasnovan na potrošnji (uvoznih roba) bez izvoza i razvoju usluga na uštrb realnog sektora je iscrpljen a posledice su ogromne: dugovi i nezaposlenost. Promene će tražiti mnoga odricanja a bez njih budućnost je neizvesna!
Preporuke:
19
0
6 četvrtak, 01 septembar 2011 15:01
Vlada
Izvanredan, antologijski tekst gospodina Radovića. Jasan i ubedljiv u razgrtanju ove (neo)liberalne magle oko nas koju se širi iz kolonizatorskih i kolonozovanih akademskih krugova.
Preporuke:
19
2
7 četvrtak, 01 septembar 2011 15:07
Marko Gay
Nekada smo uglavnom bili seljaci. Medutim, otkad je izmisljen traktor, taj posao je moglo da zavrsi 2% stanovnistva, a mi ostali smo presli u gradove da radimo u fabrikama.

A onda su roboti stigli u fabrike pa je i za taj posao bilo dovoljno 5% stanovnistva. Mi ostali smo zaseli za kacelarijske stolove da pruzamo usluge.

Na kraju su dosli kompjuteri, pa ni za usluge vise nije trebalo toliko radnika. To moze da zavrsi 20% stanovnistva, a mi ostali smo visak.

Zato se slazem s Menicingerom koji je rekao da treba odustati od naduvavanja drustvenog proizvoda izmisljanjem besmislenih radnih mesta. Jer svaki pregled vasih cipela na aerodromu povecava drustveni proizvod.

Moramo se odluciti: skratiti radno vreme i omoguciti svima da rade manje, ili prihvatiti da dobar deo stanovnistva -- bogati, penzioneri, studenti i nezaposleni -- nece biti radno angazovani.

Raskos dokolice je nama nasa tehnologija dala, i umesto da na to budemo ponosni – mi kukamo i zalimo se.
Preporuke:
23
4
8 četvrtak, 01 septembar 2011 15:07
Angel
Mudri istok će na kraju poraziti alavi a priprosti, sirovi i plitki zapad.
Preporuke:
23
0
9 četvrtak, 01 septembar 2011 15:10
Alexandarsrpski
Ljudi, pripremite se za pravi cunami! Kriza tek dolazi. Ja mislim da ce nam 2012 godina biti mnogo teza od tekuce.
Ovo je jedna kvalitetna analiza dubine poremecaja kapitalizma.
Naravoucenije: "Nemoj trositi vise nego sto zaradis! Ako ne platis ti danas, platice tvoje potomstvo sutra!"
Preporuke:
24
0
10 četvrtak, 01 septembar 2011 17:38
nataša
Ja ne mislim da će se ekonomska situacija u Srbiji bitno promeniti, u smislu da će biti puno gore.
Političku i ekonomsku situaciju Srbije ja bih predstavio onom čuvenom slikom drveta sa plodovima koji ne rađaju jer "zmija" sisa koren. Drvo sa plodovima kojih nema je Srbija, a zmija su evropske zemlje i njihove banke.
Kad ta zmija crkne, crknuće uskoro koren drveta sa plodovima neće više da sisa i možda neki plod i rodi da ga Srbija uzbere, a i oko ne rodi neće biti puno gore.

Prema tome, u pravu je Đelić, nisam verovao da ću ovo ikada reći, ali što je kriza na zapadu veća, što su zapadne zemlje i EU i SAD u većim problemima i naše nevolje su manje, ne samo ekonomske nego i političke.
Preporuke:
17
0
11 četvrtak, 01 septembar 2011 18:00
Kurjak
Suština je da se ne može luksuzno živeti od svoje i tuđe pameti, mora da se radi.
Amerikanci su došli do kraja i nalaze se na vodopadima Nijagare.
Da se Kina izmakne, da joj Ameri vrate dugove, ne u papirnim dolarima, nego u zlatnim polugama, ne bi imali koru leba suva.
Amere privremeno drži oteta, ili "svoja", nafta iz arapskih strana, sila oružja, plaćenička teroristička vojska. Kada ne budu mogli da plate vojsku i vojne baze, a to će biti uskoro, balon Amerika će da ispuva.
Srbija ima za primer bratsku Rusiju, Kinu, BRIK.
Oni imaju sve što treba Srbiji, energetiku, tehnologije.
Srbi neka prave samo zdravu hranu i vodu - tačka. Možemo da ostvarimo milijarde, bez kredita MMFa.
Seljaka i poljoprivredu na noge.
Ne bojte se bogatog vrednog seljaka.
Uvedimo tehnologije, nauku i tehniku, naučimo ga da radi, da proizvodi, da sačuva plodove.
Nema toga kome te robe ne trebaju.
Svaki dan.
Preporuke:
18
1
12 četvrtak, 01 septembar 2011 18:05
Kačavenda
Lako je Srbiji.
Nikada nije bila bogata, živi u siromaštvu.
Treba da se vrati poslu, zanimaciji, da napusti krevete, fejsbuke i farmr.
Na posao.
Otpišimo kredite namenjene za održavanje vlasti.
Promenimo sve, preporod je nužan.
Vratimo se korenima.
Iz korena je sve postalo.
To me potseća na gosp Branka Kostića, koji reče ---...nećemo pa makar jeli korenje.
Čuvajmo korenje da ga neko ne izvadi.
Iz korenja su svi plodovi, rod, gen, pomozi Bog!
Preporuke:
14
0
13 četvrtak, 01 septembar 2011 18:35
Plankton
E, pa gospodo, nije u pitanju američki model već društvo skrojeno po merilima profita a to znači da je u pitanju kapitalizam. MOžemo, eventualno razgovarati o ultrakapitalizmu ali se svodi na isto. I nemjmo upadati u novu grešku. Amerika je ovakva a i Evropa s njom upravo iz jednog jedinog razloga jer neguju sistem koji ruši sve što je humano, pravedno, ispravno, pošteno i radno. Kod njih je bitno da profit bude na prvom mestu. U socijalizmu stvari se tako postavljaju da je društvo na prvom mestu. Naravno, socijalizam nije idealno ustrojstvo niti se kapital može dekretom poništiti ali se odnosi među ljudima u procesu proizvodnje vrednosti mogu postaviti na bitno drugačijim osnovama. A da bi to ostvarili potrebno je mnogo napora i volje, prvo, da se sve to shvati, potom i praktikuje. Tako se gradi bolji svet i bolji čovek. Ne dozvolite da vas ponovo obgrle kapitalističkim ali i religioznim bajkama. Crkva i popovi ne napadaju kapital jer od njega žive i cvetaju. Borba za radnička prava!
Preporuke:
17
0
14 četvrtak, 01 septembar 2011 18:41
slažem se
Slažem se s Markom koji se slaže s Mencingerom.
Surova vremena iz poučne analize,upućuju da se na kraju američkog tunela nalazi apokaliptični izlaz u kome društveni proizvod čini proizvodnja hrane,vode i nekih vidova energije(zar će biti važno da se evidentira bilo šta?)
Preporuke:
10
0
15 četvrtak, 01 septembar 2011 20:48
Jasna*
Jos jedan odlican tekst od Aleksandra Radovica!
Jedno od osnovnih nacela kapitalizma "greed iz good"je dozivelo debakl.Kapitalizam rukovodjen pohlepom dosao je do "pucanja",potrebna je pravednija raspodela bogatstva,ali naravno oni iz Wall streeta se nece lako odreci svoje sedme jahte ,i petog dvorca u korist "sirotinje raje"iz Main streeta.Zato se vrte u zacaranom krugu,a dokle ce ,videcemo.
Preporuke:
15
0
16 četvrtak, 01 septembar 2011 21:54
Starac Milija
Jedna vrlo dobra i interesantna ekonomska analiza u časopisu Newsweek pre više od 20 godina pokazala je da tokom 20.veka postoji direktna korelacija između uspeha (stope BNP) ekonomije SAD i ratova u kojima je učestvovala ova država. Kad god nema ratova u dužem periodu, ekonomija SAD ide dole, i obrnuto.
Druga stvar koju nas istorija uči je da posle velikih ekonomskih kriza dolaze ratovi.
Treća stvar je da su visoki kreatori ovakve ekonomske i finansijske politike (nama nevidljivi), očito namerno i svesno išli u ovakav scenario sa dolarom i sa krizom. Pitanje je zbog čega?
Dodamo li na ovo gore navedeno krizu morala u svetu praktično na svim nivoima, podrivanje ako ne i rušenje međunardnog prava (de facto), stvaranje sveta bez pravde i sigurnosti, nastavljanje trke u naoružavanju od strane svih vodećih zemalja, proizvodnja tehničkih sredstava koji mogu da od ljudi stvore robove, - onda nam se čini da bi miran rasplet ove nesrećne situacije bio ravan čudu.
Preporuke:
15
1
17 petak, 02 septembar 2011 00:18
Marko Gay
@ Starac Milija

Treća stvar je da su visoki kreatori ovakve ekonomske i finansijske politike (nama nevidljivi), očito namerno i svesno išli u ovakav scenario sa dolarom i sa krizom.


Nije bilo namere da se izazove ekonomska kriza.

Sta vise, kao sto je CIA upozorila, sto kriza duze traje, rizik po nas raste.

Taj rizik jeste ekonomski, pogledajte kako smo pukli u Grckoj gde deo ulozenih para nikada necemo dobiti nazad.

Ali mnogo opasniji je politicki rizik, jer narod se gadno uzvrpoljio.
Preporuke:
5
1
18 petak, 02 septembar 2011 03:49
Svetislav Kostić
@ SRBOLJUB Ja koji se početkom 60-ih, naravno prošlog vijeka, iz duboke mržnje prema komunistima, iako inače borac NOB, ipak se odmetnuo u kapitalističku Evropu sa pasošem SFRJ u džepu.

Moja mržnja prema komunizmu isparila se tek nekoliko decenija kasnije kada se zapadnoevropski kapitalizam socijalnih dostignuća i ljudskog lica gubitkom socijalističko komunističkog konkurenta na Istoku Evrope, takoreći prekonoć preobrazio u jednu neolibelarističku zvijer, u kojoj se sve vrijednosti i političko stranački pojmovi kao ljevičari, desničari i sl. postavile naglavačke.

Ono što kod nekih Srba u Srbiji iritira, koji kao i ja prošli iste faze socijlizma sa ljudskim lice, ali nikada i socijalni kapitalizam, nego kao iz vedra neba pa u rebra najgoru i najogavniju srbijansku formu nelilibelarnog grabežnog kapitaliza, neki Srbi u Srbiji i nadalje žestoki antikomunisti, dok im njihova Srbija naočigled jedna od najvećih žrtava grabežne i zlotvorne forme kapitalizma u vlastitoj kući ispred nosa.
Preporuke:
8
0
19 petak, 02 septembar 2011 09:56
Odbrana i poslednji dani
Jaka je nemačka privreda, ali ne bi bilo rasta da čizma Evropske unije ne gazi njene podanike i one koji joj teže, a sve za račun te Nemačke.
Preporuke:
5
0
20 petak, 02 septembar 2011 13:42
ALKAR@SVETISLAV KOSTIĆ
psssssssssssssssssssssssst,ćutite,naćiće vas zbog optuzbe za blajburg pa eto ti đavola...pravite se da nista ne znate,vama to neće biti tesko.....psssssssssssssssst
Preporuke:
0
6
21 petak, 02 septembar 2011 15:20
Zoran
Šta bi tek rekli 30-ih godina prošlog veka kada je bila kriza u SAD. Tada bi to bilo, verovatno, kraj svega, ne samo Amerike. Za nju bi tvrdili da je otpevala svoje za sva vremena.

Razlika između Nemačke i SAD je u sledećem: Nemcima trebaju fakultetlije i ne mogu da ih dovuku, čak im i odlaze, dok ovima ovde u SAD isto trebaju i vrlo lako ih dobiju.

Ovaj liberalni kapitalizam, kakav da je, mnogo više ima smisla nego državni. Državu i treba da drže jake kompanije i kapitalisti, a ne neka birokratija koji se ili slepo drži zakona, bez obzira koliko on uima veze sa stvarnošću ili su tu da napune svoje džepove kroz poreze i tuđu muku kao u socijalizmu i komunizmu.

Uostalom, pogledajte Teslu kako je obijao pragove po Francuskoj i Austro Ugarskoj. Dok nije došao u SAD ništa nije uradio praktično. Tako je bilo, tako je i sada i tako će verovatno i biti.
Preporuke:
2
9
22 petak, 02 septembar 2011 15:28
Zoran
Nije bilo namere da se izazove ekonomska kriza.

-------

Ne bih se kladio. Ko je toliko glup da ne zna da ako preseli proizvodnju u Kinu neće biti posla u državi u kojoj on živi. Pa ko će da mu kupuje tu kinesku robu kad narod ne radi!? Znači, izgleda, na prvi pogled, da seče granu na kojoj sedi. Misliš da su toliko glupi Ameri?

Ujedno je to odgovor i autoru teksta.
Preporuke:
3
4
23 petak, 02 septembar 2011 15:36
Zoran
Znate da se Evropa prilično jogunila da prihvati ploče i gramofon iz SAD?
Znate da se prilično jogunila za genetski modifikovanu hranu?
Znate da se kao buni da preseli proizvodnju u Kinu?
(A već je nešto i preselila)

Na sve je pristala na kraju, pristaće i na seljenje proizvodnje u Kinu. Ne da hoće, nego će morati. Kinezi će da je ubiju i kvalitetom i cenom vremenom.

A šta će Evropa i SAD da rade kad se ništa ne pravi!?

Pa svakako neće da okreću jedno te isto, manuelnu ili neku prostu industrijsku proizvodnju, čekajući da je Kina pregazi. Nego će da upregne narod da nešto uči i smišlja novo, a drugi neka prave. Bar neka prave ono što je zastarela proizvodnja ili ne najnovija tehnologija.
Preporuke:
2
6
24 petak, 02 septembar 2011 17:51
Jasna*@Zoran
"Drzavu i treba da drze jake kompanije i kapitalisti ,a ne neke birokrate koje se slepo drze zakona..."
a kad te jake kompanije i kapitalisti koji su se do juce kleli u "slobodno" trziste puknu ,onda vam dobro dodje drzava da vam pokrije gubitke.
Gotovo je pukli ste vi ljubitelji i zagovornici neoliberalnog kapitalizma ,"slobodnog" trzista .
The End.
I zaista su smesne te price o planiranoj krizi.
Preporuke:
5
0
25 subota, 03 septembar 2011 03:26
Bob
@Zoran:
samo ti jedi svoju genetski modifikovanu hranu, veliki ćeš da porasteš.
Preporuke:
4
0
26 subota, 03 septembar 2011 05:27
Svetislav Kostić
@ALKAR! Šjore, mislim da neznaš na konju ni da sjediš a kamoli dugačku alku sa konja u galopu kroz usku alku da ubaciš. Inače ne sjećam se da je bilo ustaša iz Sinja što bi bruka bila za jedan gradić koji Turke potukao i napredovanje zaustavio. Otuda i alka. Bojim se da alke nisi dostojan kada tebi do zdravlja i života ustaša toliko stalo.

A "upozorenje" što meni "uputio", nisi morao tako daleko da potegneš. Upravo iz tih krajeva između Sinja, Trogira i Splita u redovima partizana nalazio se veliki broj Spličana i drugih Dalmatinaca. Namjesto da se ponosiš zbo tih časnih zemljaka, ti kao naš gost praviš nepristojne viceve na račun jednog borca protiv ustaških zlotvora u Pavelićevoj Ednehaziji.

A šlag na tortu, kada u stomak ranjen bio, operisan u Splitu aprila 1945., i to u samostanu u sred grada koji bio privremeno rekviriran za vojnu bolnicu. Bolje da me nisi za jezik vukao. Ustašija prolazi samo u Hrvatskoj i u Srbiji jer slični vladaju.
Preporuke:
4
0
27 subota, 03 septembar 2011 06:15
iz Amerike@Zoran
Imate pogresnu sliku o Americi - izgleda da niste culi za Ajzenhaurevo upozorenje o vojno-industrijskom kompleksu koje se obistinjuje punom parom. USA postaje skolski primer drzavnog kapitalizma i sve vise lici na Nazi-Nemacku po brutalnosi policije,gusenju sloboda, broju zatvorenika i agresivnoj ratnoj masineriji. Liberalni kapitalizam je bio mit-laz da se izvrsi preraspodela kapitala u 0,1% privatnih ruku.
A Tesla je obijao je pragove i u Americi i umro u velikoj bedi i zaboravljen a sve su mu patente prisvojili i pokrali bas u Americi: veliki "liberali kapitalizma' Edison, Westinghouse i Marconi (kome se pripisuje radio) a one tajne na kojima je kasnije USA izgradila svoju ubitacnu vojnu masineriju FBI (mada neki tvrde da to nisu bili agenti FBI). Sto mislite da najveci genije i vizionar 20 veka nije dobio Nobelovu nagradu kad je toliko zaduzio covecanstvo?
Preporuke:
10
0
28 utorak, 06 septembar 2011 08:36
Slobodan Stamenić
Ne mogu se složiti sa autorom teksta, kao ni sa stavom većine komentatora, po pitanju toga da Kina i Istok generalno preuzimaju vođstvo u ekonomskom pogledu.
Svim azijskim proizvođačima Sjedinjene Države su najveće tržište. Svoje trenutno bogatstvo, svi oni duguju mogućnosti slobodnog izvoza na američko tržište.
Bankrotira Amerika, bankrotiraju i oni.
Kina je uspela da ublaži posledice krize samo time što je amortizovala glavni udar subvencijama iz svojih ogromnih rezervi(i to lažno predstavila ostatku sveta kao ekonomsko čudo).
Imajte na umu da koliko god te rezerve bile velike, i one imaju dno.
Jedina šansa za kineze je u razvijanju unutrašnjeg tržišta.
Ali lako bi se moglo ispostaviti da su zakasnili sa tim.
Prosečan kinez je siromašan i štedljiv. Male su šanse da može zameniti prosečnog amerikanca. Ostale azijske ekonomije nemaju čak ni tu mogućnost. Tržišta su im plitka.

U svakom slučaju biće zanimljivo posmatrati dalji razvoj događaja.
Preporuke:
4
0
29 sreda, 07 septembar 2011 18:29
Sten
"Dužnici sa lošim kreditnim rejtingom, usled pada cena američkih nekretnina, nisu mogli da otplate zajmove, što je dovelo do kraha refinansiranja hipoteka na američkom međubankarskom tržištu."

Pa nije bas tako. Prvo duznici nisu mogli da otplate kredite pa je onda, zbog velike ponude nekretnina pod hipotekom, doslo do pada cena nekretnina, onda su kreditori ostali bez kapitala pa je stalo kreditiranje.
Naravno i ovo je dosta pojednostavljeno.
Preporuke:
1
0
30 subota, 10 septembar 2011 19:50
dulebg
Ako Istok oduzima posao Zapadu, a glavni argument su mu niske nadnice, onda Zapad nema alternativu, nego da takođe snizi svoje nadnice. A to znači nivelaciju standarda na kineski ili indijski; što će biti jako bolno i traži kulturnu i civilizacijsku reformu.

Upravo ovo što je rečeno - ne može svaka porodica da ima kuću i auto - dovešće do neviđenih lomova i revolucije u zapadnom svetu.
Preporuke:
0
0
31 nedelja, 11 septembar 2011 16:59
Milovan Rafailović
Ovo je najbolja ekonomska analiza koju sam do sada video. Izvanredno!
Preporuke:
0
0
32 ponedeljak, 12 septembar 2011 21:48
Aleksandar Radovic
Postovani Milovane, dosta sam se trudio oko teksta, sto citaoci NSPM svakako zasluzuju.

Drago mi je da vam se ovaj clanak dopao ali verujte da su mi svi komentari od koristi. Potpuno razumem da se neko ne slaze sa mojom analizom i svaka argumentovana kritika je dobrodosla.

Ovde iznete teze nisu niti narocito nove niti nesto posebno subverzivne ali eto imao sam utisak da ih nasi mediji sasvim nazasluzeno ignorisu.

Ovo je samo jedno glediste koje ne pretenduje na sveobuhvatnost ali koje kao takvo ipak dopronosi siroj objektivnosti. Neka je svako, ko zeli, propusti kroz svoj fiter i ako mu moj prikaz donekle upotpuni dojam smatracu da je cilj postignut.

Hvala na poverenju i posvecenom vremenu.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner